Zpět

Tvůj čas

© Jiří Hampl


Karlův most a Staré město a kostel Svatého Mikuláše na Malé Straně. A Ty kráčíš k Malostranské mostecké bráně a dominanty Starého města kráčejí spolu. A pak kostel Svatého Jakuba a nad ním v mlze Památník na hoře Žižkově, kostel Týnský, Prašná brána, Staroměstská radnice, hvězdárna v Klementinu, kupole Křižovníků, Staroměstská mostecká věž, Svatý Jiljí, Staroměstská vodárna. Panoráma se honí hlavou, bloumáš od jedné památky ke druhé a staré plynové lucerny blikající nad hlavou s ránem pomalu dohasínají.
Vítr se honí ulicemi a Ty couráš sem a tam a marně hledáš před ním úkryt. Chceš se zastavit a odpočinout si, ale nohy nechtějí poslouchat a samy jdou dál a dál. A opět se vracíš ke Staroměstské mostecké věži. Procházíš branou, se strašlivým vztekem na svět a pak na ten vítr, co uhasil poslední sirku, kterou sis chtěl zapálit užmoulanýho vajgla, cos našel v kapse kdysi tak parádního obleku. Jeho zbytky vyvolávají vzpomínky na dlouhé řasy šafránové oblohy na kterou jsi tak rád hleděl a místo toho teď čučíš nad bránu, kde jsou znaky zemí Koruny české a proslulí ledňáčkové. V ní složitá klenba, která vyvolává myšlenky bouřící v hlavě.
Proto jdeš dál, dál přes most a uprostřed se zastavíš a vdechneš s chutí svěží ranní vzduch. Vzduch dosud nezamořený neprůhledným dýmem těch miliónů komínů, vzduch, jenž lehce plyne nad hladinou vody jako obláčky nad hlavou. A voda je šedá jak ty sochy na mostě a tiše pění.
Raději se obracíš a jdeš zpátky, vracíš se, i když víš, že se vlastně nikdy vrátit nemůžeš. A mezitím co tak bloudíš ulicemi, město se probouzí. Hluk ulic rozbíjí ponuré myšlenky jež cválají v Tvé hlavě tryskem jezdeckého koně. Slunce vystřeluje své ohnivé šípy a tak kráčíš vstříc novému dni, který rozprostírá perutě pohádkovosti všude kolem v záplavě zlatistých střel. Ale kapky deště, které začínají padat z čistého nebe jsou příliš skutečné a tak hledáš úkryt.

Před deštěm nebo před sebou samým ? Nebo před celým světem ?
Zatím to nevíš. Ale jednou, jednou na to přijdeš a pochopíš to.

Jednou. Až přijde čas. Tvůj čas

 

Zpět